royal academy’de gecikmiş bir sergi: summer exhibition 2020

252 yıl önce, bir grup sanatçı, dönemin sanatını halka sunmak, sanatçıları ve mimarları da desteklemek için bir yıllık sergi düzenleme fikrini hayata geçirdi. Summer Exhibition / Yaz Sergileri, o zamandan beri kesintisiz devam ediyor: geçmiş dönemlerin görsel anlayışlarını karşılaştırmanın zeminini esas zeminlerinden birini oluşturuyor. Yaşanan sanatı anlamaya çalışanlar için her yılın yaz aylarında tekrarlanıyor.

Summer Exhibition 2018, Royal Academy of Arts, London. Fotoğraf: Mümtaz Sağlam. [https://www.royalacademy.org.uk/exhibition/summer-exhibition-2022]

Royal Academy tarihinde ilk kez geleneksel Yaz Sergisi kışa girerken düzenleniyor. Sergi duyurusunda malum nedenelerle yaşanan gecikmeden bahsedilerek, “Royal Academy’de yaz, sadece bir mevsim değil, aynı zamanda bir ruh halidir.” deniyor.  Her yıl keyifli bir gösteriye dönüşen bu sergide genç sanatçıların çok sayıda eseri yer alıyor. 

252 yıl önce, bir grup sanatçı, dönemin sanatını halka sunmak, sanatçıları ve mimarları da desteklemek için bir yıllık sergi düzenleme fikrini hayata geçirdi. Yaz Sergileri, o zamandan beri kesintisiz devam ediyor: geçmiş dönemlerin görsel anlayışlarını karşılaştırmanın zeminini esas zeminlerinden birini oluşturuyor. Yaşanan sanatı anlamaya çalışanlar için her yılın yaz aylarında tekrarlanıyor. Sergi kapsamında ünlü sanatçı ikilisi Jane ve Louise Wilson; ilginç sanat yaklaşımlarını sunarken, ayrıca Tracey Emin, Rebecca Horn, Anselm Kiefer, Julian Schnabel, Gillian Wearing ve Ai Weiwei’nin de yeni yapıtları geleneksel teşhir anlayışıyla sergiliyor. 


ayrıca bakınız: https://saglamart.com/anselm-kiefer-superstrings-runes-the-norns-gordian-knot