anselm kiefer: “superstrings, runes, the norns, gordian knot “

Anselm Kiefer, “Superstrings, Runes, The Norns, Gordian Knot – 2019”, White Cube, 15 Kasım 2019 – 26 Ocak 2020, Bermondsey – LondraAnselm Kiefer, White Cube’de düzenlediği bu kapsamlı sergide; mitoloji, astronomi ve tarihle ilişkili yeni işlerini bir araya getiriyor. Büyük ölçekli tuval ve enstalasyonlardan oluşan sergi, “Gordian Düğümü” olarak da bilinen bir konsepte sırtını dayıyor. Sergi bildirisinde Gordian Düğümü’nden, “evrenin ve maddenin bilinen temel etkileşimlerinin ifade edilmeye çalışıldığı matematiksel bir model” olarak bahsediliyor. Kiefer, farklı kültür ve tarihsel referansları bir araya getirmekle bu karmaşık bilimsel teoriden yararlandığını ifade ediyor.

Adı “Superstrings, Runes, The Norns, Gordian Knot – 2019” olarak belirlenen bu serginin ana koridorunda otuz vitrinden oluşan tek bir enstalasyon yer alıyor. Yüksekliği 4 metreyi aşan her vitrin; lekeli, kirli ve birbirine dolanmış düğüm benzeri düzenlemeleri içeriyor. Cam yüzeylere Germen dillerinde yazılan ve sergi bütünlüğü için yönlendirici olan bilgiler ise, hem vitrin yüzeylerinin dinamik görselliğini sağlıyor, hem de içindeki enerjik kütleyi baskılayarak onu zaptetmeye yarıyor.

Bu arada, galerinin diğer salonlarında sergilenen ve yüksekliği 9 metreye ulaşan tuvallerde, klasik Kiefer kozmolojisine yeni boyutlar ekleyen kasvetli ve dramatik sahnelerle bezenmiş manzaraları görüyoruz. Kiefer 1980 yıllardan bu yana geliştirdiği bir yıkım estetiği uyarınca; arkeolojik tortular üzerinden tekinsiz bir dünyaya, çürümeye ve mistik bağlantılarla atıflarda bulunmaya devam ediyor.


ayrıca bakınız: https://whitecube.com/exhibitions/exhibition/anselm_kiefer_bermondsey_2019