engin konuklu: “vadi”

Engin Konuklu / İzmir’de ciddi bir üretim dinamizmine dönüşen, genç sanatçıların sergilediği eleştirel pratikler, bağımsız yapılarını korumak ve geliştirmek adına en azından bir dönem bile olsa bu kente ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kentte oluşan ağırlık merkezinde, karanlık boşluklara sızar, yeni anarşist duyumlara ve yeni biyo-politik saldırılara hazırlanırlar. Ve/fakat bu hareket planları gelişip şekillenirken, arka planda yer alan kent imgesi İzmir değildir artık… Kent burada mevcut koordinatlarını yitirip herhangi mekana dönüşmüştür. Sanatçı ise, zihnen ve ruhen bu kentin sınırladığı alanın dışındadır, mümkün olan her yerdedir… (Gülay Yaşayanlar)


Engin Konuklu, “Yol”, 2020, Kağıt Üzerine Akrilik (Airbrush), 35×50 cm. [https://buyukdere35.com/engin-konuklu]

Engin Konuklu, 2020-2022 tarihli ve manzara konulu deneysel resim çalışmalarında belirsiz ve ıssız bir yerlerin belirlenimiyle yetiniyor. Bu tuhaf yorumların özellikle bir ürperti aralığına karşılık gelen duygusallık içinde yapılandırıldığı çok açık. Fotoğraf gerçekliğinin bu şekilde manipüle edilerek, manzara konsepti içinde yeniden tanımlanmasıyla “Vadi” adlı etkili bir görsel diziyle karşımıza çıkıyor.


Engin Konuklu, 1990 yılında Adana’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün lisans eğitimini 2011 yılında, yüksek lisans eğitimi de 2019 yılında tamamladı. İzmir’de çalışmalarına devam ediyor. e mail: enginkonuklu@gmail.com

* Frame alanında Engin Konuklu’nun izniyle yayınlanan çalışmalar, 12-25 Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul Büyükdere35’te düzenlediği “Vadi” adlı sergide yer almıştır.

ayrıca bakınız: https://saglamart.com/izmirde-genc-sanat-uretim-dinamigi-2